Wystawa Joanny Rudzińskiej “Wielowątkowość materii” 

Wystawa Joanny Rudzińskiej “Wielowątkowość materii” 

Data: 09/03/2024

Dzień: Sb

Godzina: 18:00

Kulturalni! Już 09.03 o godzinie 18:00 w Galerii Resursa odbędzie się wernisaż wystawy Joanny Rudzińskiej pt. “Wielowątkowość materii” Prace prezentowane na wystawie są efektem wieloletniej pracy i eksperymentów, które obejmowały łącznie: grafikę, rzeźbę, malarstwo oraz tkaninę artystyczną. 

WYSTAWA CZYNNA DO KOŃCA MARCA 2024.

 

Artystka o sobie oraz wystawie mówi tak:

Jako artystka przez lata szukałam odpowiedniego, indywidualnego języka artystycznej narracji, co spowodowało, że opracowałam wiele autorskich (własnych) technik przetwarzania i wykorzystywania materii papieru (w tym gazetowego), tworząc trójwymiarowe przedstawienia w formie rzeźby oraz uporządkowanych, ascetycznych form: graficznych matryc, odbitek autorskich oraz niekonwencjonalnych obrazów powstałych z własnoręcznie wytworzonej przędzy. Wszystkie, twory razem spójnie kreują mój wewnętrzny świat i są zarazem pewnego rodzaju próbą przetworzenia oraz szyfrowania informacji; szczególnie jest to widoczne w serii monochromatycznych obrazów.

 

Ostatni cykl grafik zrealizowany w pracowni wklęsłodruku nawiązuje do osobistych przeżyć związanych z chorobą. Deformacja ciała, naruszanie jego jedności i materii, zainspirowało mnie do zrealizowania-ukazania poszczególnych etapów rozwoju całego procesu (leczenia), także w postaci znacznej ingerencji chirurgicznej. Każda z grafik obrazuje inny etap: deformację, rozciąganie, naprężanie, ściskanie, rozcinanie, gojenie się ran. W pewien sposób niedosłowne potraktowanie zagadnienia pomaga mi oswoić się z tematem, a zarazem sam proces tworzenia stanowi dla mnie rodzaj oczyszczającej medytacji-katharsis. Obrazy malarskie oraz realizacja rzeźbiarska dopełniają całość przekazu, wzbogacając go o bardziej duchowe przesłanie. Seria płaskorzeźb malowanych papierem próbuje rozwikłać wewnętrzną walkę związaną z przemianą, która nastąpiła na przestrzeni lat. Początkowo mocno ekspresyjne i kolorowe abstrakcje ustąpiły na rzecz stonowanych, monochromatycznych wręcz ascetycznych, wyciszonych przedstawień. Natomiast rzeźba symbolizuje swoiste odrodzenie i łączy to, co fizyczne (cielesne) z tym, co duchowe.

 

Serdecznie zapraszamy!