Spotkania z muzyką

Spotkania z muzyką

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić Was na nadchodzące Spotkania z Muzyką, czyli cykl koncertów edukacyjnych Filharmonii Narodowej! Będzie to 10 spotkań skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, młodzieży w wieku licealnym oraz dorosłych, które mają na celu rozbudzać Wasze muzyczne pasje! Spotkania pozwalają obcować z muzyką z różnych okresów historycznych, poznawać jej gatunki i style, specyfikę instrumentów, obserwować grę muzyków czy nawet ruchy tancerzy, a przede wszystkim - doświadczać emocji, jakie rodzą się podczas kontaktu z żywą sztuką!

Informacje na temat zapisów dostępne na dole wpisu ⤵

 

Dostępne dla Państwa są następujące terminy: 

 

♦ 23.10.2024 ♦ 

 

“Smyczki i młoteczki” 

Dla przedszkoli i szkół podstawowych 

 

“Tajemnice kameralistyki: kwartet fortepianowy” 

Dla szkół średnich i dorosłych

 

Opis:

Czy muzyka klasyczna to tylko brzmienie wielkiej orkiestry? Oczywiście, że nie! Mniejsze składy instrumentalne również dają ogromne możliwości. Kameralistyka, czyli sztuka muzykowania w małym gronie i wzór idealnego porozumienia między artystami, zyskała sobie miano jednej z najbardziej interesujących dziedzin sztuki muzycznej. Nie może zatem zabraknąć jej wśród naszych koncertowych propozycji.

Wraz z młodszymi słuchaczami zastanowimy się, czy instrumenty mogą ze sobą rozmawiać? Czy są między nimi podobieństwa? Czym różnią się od siebie tytułowe smyczki, czyli skrzypce, altówka i wiolonczela? Który z instrumentów zabrzmi jasno i śpiewnie, a który bardziej tajemniczo? I po co ktoś umieścił w fortepianie młoteczki? Aby nasi mali słuchacze na długo zapamiętali to spotkanie, oprócz kwartetów zaprezentujemy efektowne, a zarazem przejrzyste w formie duety i tercety.

Ze starszymi melomanami zaczniemy naszą muzyczną przygodę od dociekań, dlaczego

w kwartecie fortepianowym nie usłyszymy czterech fortepianów, a właściwą obsadę

tego zespołu poznamy słuchając dzieł kameralnych pochodzących z różnych epok. W programie koncertu znajdą się utwory, które nie tylko zachwycają swym kunsztem, ale otwierają też niezliczone możliwości ich interpretacji, zarówno przez wykonujących je muzyków, jak i słuchaczy. Spotkanie będzie również okazją, aby poznać możliwości techniczne i wyrazowe poszczególnych instrumentów, zestawiając je ze sobą w mniejsze składy o różnych konfiguracjach.

 

♦ 20.11.2024 ♦

 

“Księżyc w misce”

Dla przedszkoli i szkół podstawowych

 

“Z albumu polskiej piosenki: Grzegorz Turnau”

Dla szkół średnich i dorosłych

 

Opis:

Od kilkudziesięciu lat jedną z ikon polskiej poezji śpiewanej jest Grzegorz Turnau – wokalista, pianista, aranżer, kompozytor i poeta. Będąc uczniem III klasy liceum, zadebiutował na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, na którym zdobył pierwszą nagrodę. Wydarzenie to natychmiast otworzyło mu drzwi do wielkiej i barwnej kariery, której początkiem było zaproszenie do legendarnej Piwnicy pod Baranami.

Mali słuchacze, czy chcielibyście przenieść się z nami do krainy pełnej muzyki, fantazji i niezwykłych opowieści? Jeśli tak, to dobrze się składa, bo podczas koncertu zaprowadzą nas tam utwory skomponowane przez Grzegorza Turnaua do dziecięcych i młodzieżowych spektakli telewizyjnych i teatralnych. Zebrane są one w albumie Księżyc w misce, po który sięgnęliśmy, aby zaprosić Was do tego wyjątkowego i magicznego świata. Czeka Was wiele przygód, szalonych podróży oraz spotkań z bohaterami książek.

Starszej publiczności przypomnimy największe przeboje Grzegorza Turnaua, m.in. Cichosza i Bracka. Charakterystyczne w twórczości artysty jest to, że jego piosenki oparte są na tekstach najwybitniejszych polskich poetów. W połączeniu z niepowtarzalnym stylem muzycznym laureata dziewięciu „Fryderyków”, mamy do czynienia ze swego rodzaju fenomenem, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Jak myślicie, czy Między ciszą a ciszą kryją się jeszcze jakieś muzyczne tajemnice?

 

♦ 11.12.2024 ♦

 

“Miasto Herkulesa”

Dla przedszkoli i szkół podstawowych

 

“Muzyczne metropolie: Barcelona”

Dla szkół średnich i dorosłych

 

Opis:

Barcelona to jedno z najpiękniejszych europejskich miast, które od wieków przyciąga ludzi świata kultury i sztuki: poetów, pisarzy, malarzy czy kompozytorów. Ich dzieła zainspirowały nas do stworzenia programu osnutego wokół historii miasta oraz świata dźwięków i klimatów katalońskiej stolicy.

Młodszych słuchaczy zabierzemy do grodu założonego przez muskularnego Herkulesa. Był on synem Jowisza, najpotężniejszego z bogów i Alkmeny, kobiety z ludu. W Barcelonie nie tylko odwiedzimy stadion piłkarski, ale przede wszystkim poznamy ognistą hiszpańską muzykę i przedstawimy instrumenty charakterystyczne dla tego regionu – flabiol i gralla seca.

Starszym słuchaczom zaprezentujemy utwory słynnych kompozytorów urodzonych w Katalonii. Zachwycimy się pięknymi plażami Morza Śródziemnego, majestatycznymi Pirenejami i pulsującym życiem kulturalnym tego regionu. Ponadto zasmakujemy wyjątkowych muzycznych specjałów, odkryjemy zakamarki średniowiecznych miasteczek, zanurzymy się w artystycznym klimacie Parku Güell i przyjrzymy się bliska arcydziełom architektury, takim jak Sagrada Família. Ens veiem a Barcelona!

 

♦ 15.01.2025 ♦

 

“Historia pewnego tańca”

Dla przedszkoli i szkół podstawowych

 

“Rock and roll”

Dla szkół średnich i dorosłych

 

Opis:

Rock and roll to niezwykle energetyczny gatunek muzyczny, porywający zarówno wykonawców jak i publiczność. Dajmy mu się porwać i my!

Podczas koncertu poświęconego rock and rollowi, z naszą najmłodszą publicznością poznamy charakter tego popularnego tańca, a przy okazji historię pary przyjaciół, którzy od dzieciństwa poświęcali mu każdą wolną chwilę. Rozdzieleni przez los, stracili nie tylko ulubiony sposób spędzania czasu, ale także łączącą ich przyjaźń i plany na przyszłość. Czy mimo przeciwności losu uda im się ponownie spotkać i powrócić do łączącej ich wielkiej pasji? Czy miłość do rock and rolla może stać się sposobem na życie?

Młodzieży i dorosłym ukażemy bogaty rodowód gatunku, który – podobnie, jak wcześniej jazz – rozwinął się na bazie muzyki afroamerykańskiej i jest kolejnym, znanym na całym świecie osiągnięciem kultury muzycznej Stanów Zjednoczonych. Na czym polegał fenomen głosu Elvisa Presleya? Czym wśród stylów rock and rolla charakteryzuje się rockabilly, folk rock, progressive rock czy glamour? Jakie przesłanie niosą największe przeboje rocka i czy przemawia ono także do młodzieży naszych czasów? Zapraszamy na historię rock and rolla w pigułce i przegląd jego różnych odsłon.

 

♦ 12.02.2025 ♦ 

 

“Gdy Warszawa została stolicą”

Dla przedszkoli i szkół podstawowych 

 

“Na królewskim dworze Wazów”

Dla szkół średnich i dorosłych 

 

Opis:

Muzyka dawnych epok zajmuje ważne miejsce we współczesnym życiu koncertowym, zachwyca melomanów bogactwem wyrazu, naturalnym wdziękiem i niepowtarzalnym brzmieniem. Okres panowania władców z dynastii Wazów był jednym z najciekawszych w historii muzyki polskiej. Sprowadzenie wybitnych artystów zagranicznych komponujących swoje dzieła w zgodzie z nowymi nurtami, uczyniło Warszawę XVII wieku istonym ośrodkiem muzyki europejskiej.

Razem z młodszymi słuchaczami zapoznamy się z muzyką czasów, kiedy Warszawa została stolicą Polski. Tajemnice polskich władców będziemy odkrywać słuchając dawnych instrumentów i spacerując po uliczkach miasta – od Placu Zamkowego do Rynku Nowego Miasta. Opowiemy o modnych strojach, dworskiej etykiecie i zabawach odbywających się w Zamku. Pokażemy także na jakich instrumentach grano w królewskich komnatach. W programie koncertu znajdą się tańce i pieśni, które ułożą się w barwne historie o dawnych rycerzach i pięknych pannach. Zaprowadzą nas one do zamkowych spiżarni i kościołów dawnej Warszawy.

Koncertem z udziałem zespołu specjalizującego się wykonawstwie muzyki dawnej, przeniesiemy starszych melomanów w odległe czasy panowania władców dynastii Wazów. Jego program wypełnią kompozycje wykonywane na kopiach instrumentów charakterystycznych dla epoki: lutni, violi da gamba i fletach prostych. Przedstawimy też fragmenty poematu Gościniec Adama Jarzębskiego, który w poetycki sposób oddał klimat Warszawy tamtych czasów.

 

♦ 26.03.2025 ♦

 

“Muzyczny kalejdoskop”

Dla przedszkoli i szkół podstawowych

 

“Z blaskiem i precyzją”

Dla szkół średnich i dorosłych

 

Opis:

Uwaga! Serdecznie zapraszamy wszystkich melomanów na wielki pokaz wirtuozerii! W jednym narożniku trąbka, w drugim perkusja, a między nimi fortepian. Każdy z instrumentów zaprezentuje swoje niepowtarzalne możliwości. Jak myślicie, wypadną lepiej solo, czy może warto połączyć siły i zagrać w zespole?

Młodszym słuchaczom opowiemy o historii i budowie instrumentów. Zastanowimy się także, dlaczego brzmią tak dostojnie, a zarazem nie stronią od licznych, muzycznych ozdób. Zabrzmią przeboje muzyki klasycznej oraz filmowej w opracowaniu na trąbkę, perkusję i fortepian. Nie zabraknie też wierszy dla dzieci, muzycznych zagadek oraz dźwiękowych niespodzianek.

Z młodzieżą i dorosłymi odkryjemy styl brillant, który był jednym z najważniejszych nurtów w muzyce klasycznej. Rozkwitł w pierwszych dekadach XIX wieku, głównie we Francji i w Niemczech. Nazwa brillant pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego „błyszczący”, „zachwycający” lub „zaskakujący”, co odzwierciedlało charakterystyczne cechy tego stylu. Kompozytorzy w nim tworzący często eksponowali umiejętności wykonawców, szczególnie instrumentalistów, poprzez wymagające partie solowe, szybkie figury i skomplikowane techniki gry. Wraz z nim rozwijała się także wirtuozeria instrumentalna. Wpływ stylu brillant jest wciąż obecny w dzisiejszych interpretacjach dzieł klasycznych i inspiruje nowe pokolenia muzyków do poszukiwania doskonałości i wyrazistości w wykonaniu.

 

♦ 16.04.2025 ♦

 

“Dźwięki powietrza”

Dla przedszkoli i szkół podstawowych

 

“Kwintet dęty drewniany”

Dla szkół średnich i dorosłych

 

Opis:

Zapraszamy na spotkanie z zespołem złożonym z czterech instrumentów dętych drewnianych i waltorni, która należy do grupy instrumentów dętych blaszanych. Powstanie koncepcji kwintetu dętego jako zespołu kameralnego wiąże się z rozwojem kameralistyki u schyłku XVIII wieku oraz nowymi osiągnięciami w dziedzinie budownictwa instrumentów dętych.

Wraz z młodszymi słuchaczami przekonamy się, jak brzmią dźwięki powietrza. Wystąpią dla nas: rozśpiewany flet, tajemniczy klarnet, liryczny obój, zabawny fagot i łagodna waltornia. Podczas koncertu poznamy sekrety budowy tych pięciu instrumentów oraz pokażemy, co mają ze sobą wspólnego, a co je od siebie odróżnia. Dowiemy się jak powstaje w nich dźwięk i w jak różny sposób można je ze sobą łączyć. Opowiemy Wam ciekawe historie – o zwierzętach, dalekich krainach, dawnych i obecnych czasach. Przygotowaliśmy też niespodzianki dla słuchaczy. Ile ich będzie? Czy również pięć?

Uformowany ponad dwieście lat temu kwintet dęty do dziś cieszy się zainteresowaniem  kompozytorów, którzy dostrzegają w nim nowe możliwości wyrazowe i niezwykłą paletę barw dźwiękowych, które znalazły zastosowanie w różnych rodzajach muzyki. Przekonuje o tym program koncertu dla starszych słuchaczy, złożony z kompozycji oryginalnie napisanych na taki skład, spośród których wybraliśmy do naszego programu m.in. francuską miniaturę, efektowną aranżację muzyki filmowej oraz kompozycje nawiązujące do jazzu i folkloru napisane przez polskich i zagranicznych twórców.

 

♦ 21.05.2025 ♦

 

“Od historii do baśni”

Dla przedszkoli i szkół podstawowych

 

“W świecie musicalu”

Dla szkół średnich i dorosłych

 

Opis:

Musical to bardzo popularna forma teatru muzycznego łącząca utwory instrumentalne, piosenki, dialogi i tańce. Wiele tytułów przez lata utrzymuje się na afiszach, wciąż powstają nowe produkcje, niezwykle modne stało się też adaptowanie filmów muzycznych do formuły musicalu. Połączenie wszystkich jego elementów i dodanie do nich efektów specjalnych jest przedsięwzięciem wymagającym i kosztownym, ale wywołującym duży entuzjazm wśród publiczności. Pierwsze dzieła w tym gatunku przypominały operę, najnowsze zaś sytuują się raczej w kategorii widowiska rozrywkowego. Wraz ze śpiewakami operowymi pragniemy przypomnieć słuchaczom przeboje z najstarszych, klasycznych musicali, jak również sięgnąć po utwory powstające współcześnie.

Dzieci zabierzemy w podróż od historii do baśni, aby razem posłuchać opowieści zaklętych w dźwiękach. Niektóre z nich rozgrywają się pośród nas, rozpoznajemy w nich znajome twarze i sytuacje. Dzieją się w świecie, który nas otacza i mogą przydarzyć się każdemu. Inne zabierają nas daleko stąd, gdzie nikt jeszcze nie był, do krainy wyobraźni. To od niej zależy jaki będzie nasz baśniowy świat i kogo tam spotkamy.

Młodzieży i dorosłym proponujemy klasykę musicalu, czyli piosenki i duety z dzieł powstałych na przestrzeni XX wieku, począwszy od najwcześniejszych, naśladujących styl rewiowy, poprzez klasyczne utwory z lat powojennych, aż po współczesne musicale filmowe. Znajdą się wśród nich przedstawienia wielokrotnie nagradzane za muzykę, oscarowe piosenki, a przede wszystkim przeboje znane na całym świecie.

 

♦ 04.06.2025 ♦

 

“Cuda i dziwy”

Dla przedszkoli i szkół podstawowych

 

“Od liryki do groteski”

Dla szkół średnich i dorosłych

 

Opis:

Stałą i oczekiwaną przez słuchaczy propozycją w naszym cyklu koncertowym jest program z udziałem aktora. Połączenie słowa i dźwięku nadaje koncertowi szczególnego charakteru – kontekst literacki pozwala inaczej słuchać utworów muzycznych, a muzyka wzmacnia siłę przekazu poezji.

Wraz z najmłodszymi przeniesiemy się do świata baśni, gdzie dzieją się różne cuda i dziwy. Na każdym kroku można tu spotkać fantastyczne postacie, czekające na nas z niecierpliwością – królewnę, która nie może zasnąć, kapitana dowodzącego wanną, czy groźnego, wielobarwnego, maleńkiego mikroba. Dzięki nim przeżyjemy niesamowite przygody – ujarzmimy strachy w czarnej jamie, poszukamy ręcznika na gorącej pustyni, a na koniec odbędziemy niezapomnianą podróż zatłoczonym pociągiem.

Starszym uczestnikom koncertów zaprezentujemy polską poezję XX wieku (m.in. autorstwa Zbigniewa Herberta, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Juliana Tuwima), której towarzyszyć będą utwory muzyczne kompozytorów minionego stulecia oraz dzieła Johanna Sebastiana Bacha. Ukazując różnorodność form wypowiedzi artystycznej – od liryki do groteski – pochylimy się nad pytaniami istotnymi dla ludzkiej egzystencji, jak między innymi sens życia. Przez słowa poetów przenikają także ważne, szczególnie dla młodzieży, problemy dotyczące dojrzewania, wchodzenia w dorosłe życie i podejmowania pierwszych samodzielnych, ale zarazem trudnych wyborów. Mamy nadzieję, że te treści staną się ważnym drogowskazem w ich życiowej wędrówce. 

 

Spotkania dostępne są dla szkół oraz grup zorganizowanych i obowiązują wcześniejsze zapisy na maila: 📧 ckzyrardow@ckzyrardow.pl 📧  lub telefonicznie pod numerem Centrum Kultury w Żyrardowie: 46 855 30 54

 

Wejściówki do nabycia w kasie Kina Len. Cena: 10zł

Opiekunowie grup wchodzą na salę za darmo. 

 

Zgłaszajcie się, bo warto tego doświadczyć - niezależnie od Waszego wieku!