Premiera spektaklu “Bajka nie tylko o smoku” w Centrum Kultury w Żyrardowie!

Premiera spektaklu “Bajka nie tylko o smoku” w Centrum Kultury w Żyrardowie!

Data: 02/06/2024

Data do: 03/06/2024

Kulturalni! Już 2 czerwca w Centrum Kultury w Żyrardowie odbędzie się niezwykła PREMIERA spektaklu organizowanego przez Teatr Klasyki Polskiej! Dodatkowo, 3 czerwca odbędzie się spektakl popremierowy.

 

Nie każdy smok musi być straszny! Bo zawsze zdarzają się wyjątki... Teatr Klasyki Polskiej zaprasza najmłodszych widzów na muzyczno - poetycki spektakl w reżyserii Lidii Sadowej. „Bajka nie tylko o smoku" Ireneusza Iredyńskiego to mądra, satyryczna opowieść przede wszystkim dla dzieci, ale też dla nas – dorosłych, żyjących tu i teraz, którzy być może zapomnieli o swojej wyjątkowości. 

 To opowieść o mieszkańcach zwyczajnego miasteczka Parasol. Codzienność pełnoprawnych obywateli zarządzaną przez „Bardzo ważnego Burmistrza" przerywa nagle wizyta Smoka i Cudownego Ptaka. Mieszkańcy miasta zamknięci w racjonalnych, pragmatycznych pancerzach ludzi poważnych i dorosłych zostają wystawieni na próbę. Spotkanie z „innym" wyzwoli ich wyobraźnie, przypomni o drzemiących pod warstwami „normalności" unikalnych marzeniach.

 Sprawdzaliśmy różne bajki, ale to właśnie te ponadczasowe, poetyckie, po prostu piękne i bardzo melancholijne utwory Iredyńskiego uruchomiły nas i pozwoliły opowiedzieć także o naszych doświadczeniach. Uświadomiły nam jak bardzo potrzebujemy dzisiaj ponadczasowego świata symboli, poezji – mówi reżyserka spektaklu Lidia Sadowa. – To dzięki niemu możemy nauczyć mówić się o swoich emocjach, szczególnie tych trudnych – dodaje.

 W spektaklu mówimy też o chorobie naszych czasów, o tej depresyjności, która pojawia się, kiedy kilkakrotnie zderzymy się z okrutnym, oceniającym szufladkującym nas światem, który ośmiesza nasze marzenia. Tracimy wtedy nadzieję i wchodzimy w podobny do mieszkańców Parasola „automatyzm", w życie od pierwszego do pierwszego – podkreśla.

 „Bajka nie tylko o smoku" pokazuje, jak prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem może otworzyć i przemienić serce. Uświadamia nam, że każdy ma swoją niepowtarzalną wartość. Najmłodsi widzowie będą mogli zanurzyć się w „świat teatru" i poznać wartość marzeń, które w nich drzemią.

 

Reżyserka „Bajki nie tylko o smoku" - Lidia Sadowa - ma dla nas kilka słów!

"To jest bajka o oswajaniu inności. Smok, kiedy pojawia się w miasteczku wyzwala te wszystkie lęki przed obcym, przed innymi. W bajce okazuje się, że ta inność nie musi być straszna i zła.

Sprawdzaliśmy różne bajki ale to właśnie te ponadczasowe, poetyckie, po prostu piękne i bardzo melancholijne utwory Iredyńskiego nas uruchomiły i pozwoliły opowiedzieć także o naszych doświadczeniach. Uświadomiły nam jak bardzo potrzebujemy dzisiaj ponadczasowego świata symboli, poezji. To dzięki niemu możemy nauczyć mówić się o swoich emocjach, szczególnie tych trudnych.

To jest bajka o etykietowaniu. Dużo tutaj czerpiemy nawet z naszego, aktorskiego podwórka. Mam na myśli np. aktorki, które zafiksowały się na tych szufladkach do których kiedyś ich wsadzono. Mam na myśli etykiety w rodzaju:  „oryginalna uroda”, czy np. „piękne”. Sami często nie mamy odwagi wyjść poza nie i zaczerpnąć z pełnego wachlarza możliwości aktorskich.

Każdy z nas ma takiego „cudownego ptaka” w sobie - chodzi o to, żeby mieć odwagę za nim pójść."

 

Bilety dostępne są na stronie kinolen.pl oraz w kasie Kina Len w Centrum Kultury w Żyrardowie.

 

 2.06.2024, godz. 17:00  - Premiera - LINK do biletów: BILET

Bilety parter: 60 zł

Bilety balkon: 35 zł

 

(Darmowa wejściówka) 3.06.2024, godz. 10:00 - LINK do biletów: BILET

 

 

 Dodatkowo w kasie Kina Len dostępne są następujące promocje:

  1. bilety grupowe - powyżej 10 osób - cena biletu 30 zł 
  2. bilet rodzinny - od 3 osób - cena biletu 35 zł 

 

Występują:

 

⟡ Sławomir Orzechowski/ Paweł Lipnicki – SMOK/DZIWNY

⟡ Leszek Zduń/Tomasz Drabek – CUDNY

⟡ Magdalena Jaworska/Małgorzata Mikołajczak - HELENA

⟡ Marta Dylewska/Karolina Piwosz- PANI TRAMWAJARZOWA

⟡ Robert Latusek – BURMISTRZ

⟡ Justyna Fabisiak – DZIEWCZYNKA/MATKA

⟡ Przemysław Wyszyński – CWANIAK/OJCIEC

⟡ Bartosz Turzyński – KAPELUSZNIK

 

Twórcy:

Reżyseria: Lidia Sadowa

Scenografia: Aleksandra Reda

Kostiumy: Natalia Burzyńska, Marta Kopańska

Muzyka: Piotr Łabonarski

Teksty piosenek: Kamil M. Małanicz

Ruch sceniczny: Paulina Staniaszek

Przygotowanie wokalne: Joanna Banaszkiewicz

Reżyseria światła: Marcin Jaczkowski

Inspicjentka: Barbara Ojrzeńska

Kierowniczka produkcji: Karolina Dąbrowska, Natalia Przyborek

 

Czas trwania – 1 godz. 30 min.