BOOKCROSSING 2021 – Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

BOOKCROSSING 2021 – Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Dzień: Wt

Godzina: 10:00

15 czerwca obchodzimy Ogólnopolskie  Święto  Wolnych  Książek, a wraz z nim akcja Bookcrossing - wspaniałe zjawisko, jednoczące miłośników czytania. Dość niekonwencjonalna forma popularyzowania #książek i #czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych dokładnie 20 lat temu.
Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg - bez ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych. Tak więc można zostawić gdzieś książkę fizycznie, ale można też zarejestrować ją na stronie bookcrossing.pl i wpisać do bazy. Publikacja uzyska unikalny numer, który ułatwi identyfikację i umożliwi śledzenie jej późniejszej wędrówki. W ten prosty sposób możemy odkrywać, że nasza książka opuściła miasto, województwo i być może wybyła za granicę.
 Żyrardów również dołączył do akcji. 15 czerwca między godziną 10:00 a 16:00 przed budynkiem Centrum Kultury w Żyrardowie stanie regał na książki. Każdy będzie mógł przynieść te pozycje, którymi chciałby się podzielić z innymi – zostawić lub wymienić. Tym sposobem dokładamy swoją „cegiełkę” do idei bookcrossingu, która opiera się na założeniu, że książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk i spełniać swoje zadanie. Zachęcamy wszystkich Kulturalnych do przejrzenia swoich zbiorów, biblioteczek i przyniesienia tych pozycji, które mogą ucieszyć innych, a samemu zabrać te książki, które chciałoby się przeczytać.